کمپین ۳۶۰ درجه

آدرین ارتباط مشاور برند شما

نگاه اجمالی

کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه

کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه چیست؟

در این نوشتار ضمن تعریف بازاریابی ۳۶۰، نکات مهم مربوط به پیاده‌سازی کمپین ۳۶۰ درجه را در بازاریابی بیان می‌کنیم و دو کمپین ایرانی و خارجی را معرفی می‌کنیم. احتمالاً برای شما هم پیش آمده که تبلیغ یک نوشیدنی یا هر محصول دیگر را در تلویزیون می‌بینید. چند ساعت بعد با تبلیغات بنری همان برند با همان پیام تبلیغاتی در برنامه‌های تلفن همراه خود و یا در صفحات اینترنت مواجه می‌شوید. تبلیغ مشابه با همان پیام را در تایم‌لاین شبکه‌های اجتماعی می‌بینید و یا حتی با خروج از منزل با بنر‌های فیزیکی در فروشگاه‌ها یا تبلیغات بر روی اتوبوس با همان پیام تبلیغ روبرو می‌شوید. هر جا می‌روید آن برند را می‌بینید. بازاریابی ۳۶۰ به این معناست که مهم نیست مخاطب کجا باشد. ما او را پیدا می‌کنیم و پیام تبلیغاتمان را به او می‌رسانیم.

کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه، یک کمپین تبلیغاتی کامل و خلاقانه است. به بیان ساده کمپین ۳۶۰ درجه یک کمپین بازاریابی یکپارچه است که تمام ابزارهای تبلیغاتی را با یک هدف و یک پیام تبلیغ به کار می‌گیرد تا پیام را به بهترین صورت به مخاطب منتقل کند. مهم‌ترین هدف در کمپین ۳۶۰ درجه برقراری ارتباط با مشتری است.

تجربه کمپین ۳۶۰ درجه برای مخاطب، باعث ایجاد هم‌افزایی در انتقال پیام می‌شود. مهم نیست مشتری شما کجاست، در فروشگاه، در فضای شبکه‌های اجتماعی، در حال جست‌وجو در اینترنت و یا در خیابان. مشتری ارتباط با برند را تجربه می‌کند. بنابراین باید تمرکز و توجه بیشتری به پیام‌هایتان در تبلیغات داشته باشید و مخاطب را به‌درستی در سفر مشتری راهنمایی کنید.

  • این کمپین زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که محصولی جدید به بازار عرضه می‌شود و یا ورژن جدید و بهتری از محصولی قدیمی به بازار عرضه می‌شود. متناسب با بازار هدفی که برای این محصول جدید در استراتژی بازاریابی در نظر گرفته‌شده است، کمپین ۳۶۰ درجه با پیام خاص آن محصول و جامعه مخاطبین طراحی و اجرا می‌شود.
  • تبلیغات ۳۶۰ درجه باید از لحاظ بصری و گرافیکی با طراحی بسته‌بندی محصول، هماهنگ باشد. همه تبلیغات باید دارای ترکیب رنگ مشخص و پیامی یکسان و یا مرتبط باشند.
  • محصولاتی که با کمپین ۳۶۰ درجه معرفی می‌شوند، الزاماً نباید قیمت‌های یکسان داشته باشند. ممکن است سه محصول با ویژگی‌هایی متفاوت برای افراد متفاوتی ارائه‌شده باشد و برای هرکدام می‌توان قیمت‌گذاری منحصربه‌فردی انجام داد.

چرا از کمپین ۳۶۰ درجه استفاده کنیم؟

در حال حاضر کسب‌وکارهای زیادی به شیوه‌های مختلف تبلیغات انجام می‌دهند و تبلیغات در دوره‌های زمانی کوتاه و آن هم فقط در یک رسانه و یا تبلیغات در رسانه‌های مختلف که یکپارچه نیستند، تأثیر مناسبی در یادآوری برند شما نخواهد داشت. برای بالا بردن ROI در تبلیغات، برنامه بازاریابی منسجم می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

اهداف و دلایل استفاده از کمپین ۳۶۰ درجه

دلایل مهم دیگری برای استفاده از کمپین ۳۶۰ درجه وجود دارد.

۱مشخص کردن و یا تغییر جایگاه برند

مشخص کردن جایگاه و یا جایگاه‌یابی (positioning) درواقع یافتن فضایی در ذهن مخاطب است که یک برند با تمام ویژگی‌هایش در ذهن مشتری به خود اختصاص می‌دهد. این جایگاه به‌تدریج و بر اساس ارتباطات و تعامل با مشتریان شکل می‌گیرد. برای مشخص کردن این جایگاه و یا تغییر آن، استفاده از یک ابزار بازاریابی مثلاً تبلیغات تلویزیون و یا بنرهای فیزیکی در بزرگراه‌ها کافی نخواهد بود. نمونه بازاریابی ۳۶۰ درجه با این هدف، کمپین Old Spice است. این برند در ذهن مردم طوری جاافتاده بود که محصولاتش را برای افراد میان‌سال و با سن و سال بالا مناسب می‌دانستند و افراد جوان‌تر کمتر از محصولاتش استفاده می‌کردند. Old Spice با اجرای کمپین ۳۶۰ درجه، دید تازه‌ای درباره محصولاتش در جامعه ایجاد کرد و جایگاه برند خود را تغییر داد.

۲استراتژی برند سازی مجدد(rebranding)

برندسازی مجدد یکی از بزرگ‌ترین وظایف هر برندی است . برندسازی مجدد ممکن است به خاطر ورود به بازار یک منطقه جغرافیایی دیگر باشد و یا دلایل دیگری داشته باشد. همچنین ممکن است برندسازی مجدد با تغییر لوگو همراه باشد و نمونه آن تغییر لوگوی اپل در طول زمان است.

۳بهبود عملکرد محصول و معرفی آن به بازار هدف

برندهایی که محصولاتی با عملکرد ضعیف داشته‌اند گاهی بعد از اصلاح محصول از کمپین‌های ۳۶۰ درجه برای معرفی ورژن جدید محصول استفاده می‌کنند. معمولا این برندها قبل از این تبلیغات چندانی برای محصول خود نداشته‌اند و سعی می‌کنند با این کمپین، محصول را بیشتر به جامعه معرفی کنند.

پیاده‌سازی کمپین ۳۶۰ درجه

کمپین ۳۶۰ درجه تنها استفاده هم‌زمان از مدیا و کانال‌های تبلیغاتی مختلف نیست. بلکه شامل برنامه‌ریزی یکپارچه و با یک هدف برای تک‌تک اجزای آمیخته بازاریابی  برای انتقال پیام مشخص به جامعه است. در بازاریابی ۳۶۰ به هر کدام از برخوردهای مشتری با برند توجه می شود و برای آن برنامه ریزی می‌شود.

اهمیت داده‌ها در بازاریابی ۳۶۰ درجه

کمپین ۳۶۰ درجه موفق پیامی را برای کمپین در نظر می‌گیرد که افراد جامعه به آن علاقه‌مند باشند. در این صورت پیام به‌خوبی توسط مخاطبین دریافت می‌شود. اگر تابه‌حال کمپین‌هایی راه‌اندازی کرده‌اید و یا داده‌هایی از مشتریان در وب‌سایت و اپلیکیشن خود دارید، تحلیل این داده‌ها به شما در طراحی هوشمندانه‌تر کمپین ۳۶۰ در هر کدام از قسمت‌ها کمک می‌کند. با این تحلیل می‌توانید پیام درستی را برای کمپین در نظر بگیرید.

 

روش‌های مختلف مورداستفاده در کمپین ۳۶۰ درجه

در طراحی کمپین ۳۶۰ درجه می‌توانید از ابزارها و روش‌های مختلف با توجه به بودجه خود استفاده کنید. نکته مهم این است که روش‌ها را به نحوی به‌کارگیرید که بیشترین ROI از کمپین بازاریابی به دست آید.

داستان مشتریان